آداب و اوصاف و خواص انگشتر عقیق

 

«من اصبح و فی یده خاتم فصّه عقیق متختّما به فی یده الیمنى و اصبح من قبل ان یراه احد فقلّب فصّه الى باطن کفّه و قرأ «إِنَّا أَنْزَلْناهُ» الى اخرها ثمّ یقول:»

«کسى که در دستش انگشترى- که نگینش از عقیق است- باشد و آن را در دست راستش قرار داده باشد، اگر هنگام صبح قبل از آنکه کسى او را ببیند نگینش را به طرف کف دست برگرداند و سوره انا انزلنا را بخواند و سپس بگوید:»

«امنت باللَّه وحده لا شریک له، و کفرت بالجبت و الطّاغوت امنت بسرّ آل محمّد- صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم- و علانیتهم و ولایتهم وقاه اللَّه تعالى فی ذلک الیوم من شرّ ما ینزل من السّماء و ما یعرج فیها و ما یلج فی الارض و ما یخرج منها و کان فی حرز اللَّه و حرز رسوله حتّى یمسى»

«ایمان آوردم به خدایى که یکى است و شریکى ندارد و کفر ورزیدم به سایر معبودها و ایمان آوردم به آنچه از آل محمد- صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم- مخفى است و آنچه آشکار است و ایمان آوردم به ولایت ایشان. خداوند متعال در آن روز این فرد را از بلاهاى آسمانى و زمینى نگاهدارى مى‌فرماید و تا شب در پناه خدا و رسولش خواهد بود».

امیر المؤمنین- علیه أفضل صلوات المصلّین- فرمود:

«تختّموا بالعقیق یبارک اللَّه علیکم، و تکونوا فی امن من البلاء»

«انگشتر عقیق به دست کنید تا خداوند متعال به شما برکت بدهد و از بلا در امان باشید».

فردى نزد رسول خدا- صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم- آمد و از راهزنان شکایت کرد، حضرت فرمود:

«هلا تختّمت بالعقیق؟ فانّه یحرس من کلّ سوء، و من تختّم بالعقیق لم یزل ینظر فی الحسنى ما دام فی یده، و لم یزل علیه من اللَّه واقیة، و من صاغ خاتما من عقیق و نقش فیه: «محمّد نبىّ اللَّه و علىّ ولىّ اللَّه» وقاه اللَّه میتة السّوء، و لم یمت الّا على الفطرة، و ما رفعت کفّ الى اللَّه احبّ الیه من کفّ فیها عقیق، و من ساهم بالعقیق کان حظّه فیه الاوفر»

«چرا انگشتر عقیق به دست نکردى؟ این انگشتر (انسان را) از هر بدى حراست مى‌کند، هر کس عقیق بر دست کند تا وقتى که در دستش باشد، نظرش به عواقب نیک است. و نگاهدار همیشگى‌اش خداست. هر کس انگشتر عقیق بسازد و روى آن، جمله: محمد نبىّ اللَّه و على ولىّ اللَّه را نقش کند، خداوند متعال او را از مرگ بد نگاهدارى مى‌فرماید و با ایمان از دنیا مى‌رود. هیچ دستى به سوى خدا بالا نرفت که محبوبتر باشد از دستى که در آن عقیق است و کسى که در حال قرعه زدن در دستش عقیق باشد، بهره‌اش بیشتر خواهد بود».

پس از مناجات حضرت موسى- علیه السّلام- بر طور سینا، خداوند متعال عقیق را خلق کرد و فرمود:

«آلیت على نفسى ان لا اعذّب کفّا لبسته بالنّار اذا یوالى علیّا صلوات اللَّه علیه».

«سوگند مى‌خورم به خودم که دستى را که در آن عقیق باشد با آتش عذاب نکنم، به شرط آنکه داراى ولایت على درود خدا بر او باشد».

و فرمود:

«صلاة رکعتین بفصّ عقیق تعدل الف رکعة بغیره».

«دو رکعت نماز با نگین عقیق، مساوى است با هزار رکعت بدون آن».

/ 0 نظر / 99 بازدید