احکام نوروز

سفره هفت سین

آیا سفره هفت سین اشکال دارد و گذاشتن قرآن بر سر سفره هفت سین عید نوروز چه حکمی دارد؟

سفره هفت سین، اگر همراه با کارهای حرامی نباشد، به عنوان یک رسم ملّی نه شرعی مانعی ندارد، همچنین قرآن گذاشتن هم اشکال ندارد.(آیه ا...نوری)

ریشه 13 نوروز( سیزده بدر)

لطفا ریشه تاریخی مراسم سیزده بدر را بیان فرمائید ؟

مراسم خرافى سیزده بدر را بررسى کردم، سرچشمه اش از نظر تاریخى به اصحاب الرّس، که در قرآن به آن اشاره شده، بر مى گردد. به حالات اصحاب الرّس در تفاسیر اشاره شده، و در یکى از شروح نهج البلاغه نیز داستان مفصّل آن را چنین یافتم: دوازده شهر یا آبادى بود، که هر شهر و آبادى به یکى از ماههاى سال خورشیدى نامیده شده بود; آیین مردم آن شهرها بت پرستى بود. درختان صنوبر را پرستش مى کردند. زیرا صنوبر منبع درآمد خوبى براى آنها بود. روز اوّل سال، همه مردم از تمام دوازده شهر یا روستا در شهر فروردین جمع مى شدند، و مراسم جشنى داشتند. فردا به شهر اردیبهشت مى رفتند، و در آنجا مراسمى داشتند. روز سوّم به آبادى خرداد مى رفتند...، تا به آبادى اسفند که مى رسید، دوازده شهر تمام مى شد; روز سیزدهم دسته جمعى از آبادیها خارج شده، به بیابانها مى رفتند، و مراسم سیزده و جشن و پایکوبى و آلودگى به انواع مفاسد را در آنجا برگزار مى کردند. بنابراین سیزده بدر سنّتى بوده که از بت پرستان باقى مانده است، همانطور که مراسم شب چهارشنبه سورى، که احترامى براى آتش قائل مى شوند، سنّتى از آتش پرستان است.(آیه ا.... مکارم شیرازی)

حکم فقهی سیزده بدر

حکم بیرون رفتن روز سیزدهم فروردین که مشهور به (سیزده به در) است چیست ؟

بیرون رفتن در روز سیزده گرچه فى حد ذاته حرام نیست اگر مستلزم حرامى نشود که غالباً مى شود ولى بر اساس یک اعتقاد خرافى است که سزاوار نیست مؤمنین بر این اساس کارى انجام دهند و نوروز در بعضى روایات اعمالى و آثارى براى آن وارد شده گرچه ضعیف است.(آیه ا... سیستانی)

چهارشنبه سورى

حکم اعمال چهارشنبه سورى چیست؟

علاوه بر آنکه هیچ مبناى شرعى ندارد مستلزم ضرر و فساد زیادى است که مناسب است از آنها اجتناب شود. (مقام معظم رهبری)

/ 0 نظر / 4 بازدید